1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

حقایقی از وضعیت نشر کتاب در آمریکا و اروپا

PDFPrintنامه الکترونیک

شاید بسیاری از عزیزانی که آمار فروش کتاب های پرفروش جهان مانند هری پاتر را می شنوند، این تصور را پیدا می کنند که در آن سوی مرزها، وضعیت چاپ و نشر عالی بوده و در نتیجه هر کس که دست به قلم ببرد می تواند از در آمدهای خوبی برخوردار گردد.

هر چند چاپ بین المللی و توزیع جهانی آثار فرصت بی همتایی برای معرفی آثار ارزشمند نویسندگان عزیز کشورمان که سالها از بازار و مخاطبان جهانی دور بوده، می باشد، ولی دست یابی به فروش نجومی آن هم در سطحی متفاوت اصول و قواعد خودش را دارد.
در ادامه سعی خواهیم نمود تا با کمک مطلب منتشر شده ای از استیون پرسنتی، مدیر موسسه انتشاراتی برت-کوهلر، چند واقعیت مهمی که بتواند وضعیت نشر کتاب در جهان غرب را بهتر برای شما عزیزان روشن نماید، ارائه نماییم.
امید است که با همراهی شما عزیزان شاهد، توجه بیشتر فرهیختگان به حضور بین المللی نام کشور عزیزمان باشیم.

1- تعداد کتاب‌های منتشر شده در هر سال رو به انفجار است. بنا به گزارش نشریه «باوکر ریپورتر» در سال 2013،بالغ بر 391 هزار کتاب در آمریکا به وسیله مولف- ناشران منتشر شده که نتیجه شگفت‌انگیز افزایش 422 درصدی نسبت به سال 2007 را نشان می دهد. تعداد کتاب‏های منتشر شده توسط ناشران هم در همین بازه زمانی 300 عدد هزار افزایش یافته که در نتیجه آمار آثار منتشر شده هر سال در آمریکا به بیش از 700 هزار عنوان کتاب رسیده است. همچنین از سال 2007 نزدیک به 10 میلیون کتاب بازنشر شده از سوی موسسات انتشاراتی روانه بازار کتاب شده است. از این‌رو به نظر می‌رسد متاسفانه بازار کتاب اشباع شده و قابلیت جذب این حجم کتاب را ندارد.

2- با وجود انفجار این حجم کتاب منتشر شده، بازار صنعت نشر رو به نزول است. طبق گزارش‌های انجام گرفته در سال 2014، تا سال 2007 آمار فروش کتاب‏های غیرداستانی هر سال بالا می‌رفت و در این سال به نقطه اوج خود رسید و پس از آن رو به کاهش گذاشت.

3- با وجود رشد فروش کتاب‏های الکترونیکی، فروش کلی کتاب (کتاب‏های چاپی و الکترونیکی) کاهش یافته است. پس از رشد سرسام‏آور کتاب‏های الکترونیکی از سال 2008 تا 2012، سرانجام از سال 2013 میزان فروش ثابت مانده است و متاسفانه کاهش کتاب‏های چاپی از افزایش کتاب‏های الکترونیکی پیشی ‏گرفته است؛ به نحوی که طبق اطلاعات گزارش انجمن ناشران آمریکا در سال 2013، در سال 2012 بازار نشر کتاب دوباره سقوط کرد و به میزان 1/ 27 میلیارد دلار رسید.

4- میانگین فروش کتاب به‌طور تکان‏دهنده‌ای کم و با سرعت رو به سقوط است. ترکیب پدیده انفجار عناوین منتشر شده در بازار کتاب و فروش پایین موجب می‏شود که میانگین فروش هر عنوان کتاب کاهش یابد. طبق آمار در سال 2013 از مجموع کتابفروشی‏ها، فروش آنلاین و خرده‌فروشی‏ها تنها 225 میلیون نسخه کتاب از همه نوع کتاب غیرداستانی بزرگسال در آمریکا فروش رفته است که این یعنی فروش متوسط هر عنوان، کمتر از 250 نسخه در هر سال و 2000 نسخه برای همیشه و تنها عناوین معدودی پرفروش شده‏اند. طبق آمار سال 2010 نشریه نیویورک تایمز، از هر 1000 عنوان کتاب مرتبط با موضوع کسب‌وکار، تنها 62 عنوان توانسته‏اند به فروش بیش از 5000 نسخه دست یابند.

5- کمتر از یک درصد کتاب‏ها شانس این را دارند که به کتابفروشی‏های متوسط راه‌یابند. در هر قفسه کتابفروشی 100 تا 1000 عنوان کتاب برای رقابت وجود دارد. برای مثال از کتاب‏هایی با موضوع کسب‌وکار در کتاب‏فروشی‏های کوچک نزدیک به 100 عنوان و در کتابفروشی‏های بزرگ بیش از 1500 عنوان موجود است. با این حال صدها هزار کتاب مرتبط با کسب‌وکار به چاپ رسیده است که با محدودیت عرضه در کتابفروشی‏ها در حال جنگند.

6- فروش کتاب سال به سال سخت‏تر می‏شود. درباره هر موضوعی، کتاب‏های زیادی نوشته شده و از این نظر بازار اشباع شده است پس هر کتاب برای پایداری در بازار راه دشوارتری پیش‏رو دارد زیرا علاوه‌بر اینکه امروزه رسانه‏های مختلف بیشتر وقت مردم را به خود مشغول کرده‏اند، هر کتاب باید با ده‏ها میلیون کتاب منتشر شده دیگر رقابت کند. نتیجه اینکه بازده سرمایه‏گذاری در این عرصه نسبت به سال‏های گذشته کمتر شده است.

7- اغلب کتاب‏هایی که امروزه چاپ می‏شوند فقط در اجتماع نویسندگان و اهالی نشر طرفدار دارند. هر خواننده‏ صدها کتاب جالب و مفید پیش‏رو دارد ولی فقط می‏تواند وقت محدودی را به مطالعه اختصاص دهد پس اغلب مردم تنها کتاب‏هایی را می‏خوانند که در جامعه خیلی مهم تلقی می‏شود یا مجبورند آن را مطالعه کنند. مخاطب عام برای کتاب‏های غیرداستانی وجود ندارد درحالی‌که نبود ارتباط موثر ناشران با عامه مردم مثل رفتن به دنبال سراب است.

8-امروزه اغلب بازاریابی کتاب‏ها توسط نویسندگان انجام می‏گیرد، نه ناشران. بسیاری از ناشران برای غلبه بر بی‏ثباتی بازار و سرپا نگه‏داشتن خود وظیفه بازاریابی را به دوش نویسندگان می‏اندازند. هرچند ناشران هنوز نقش مهمی در صنعت نشر و موفقیت کتاب‏ها در بازار دارند ولی به نظر می‏رسد دیگر نویسندگان هستند که در معرفی آثارشان نقش اصلی را ایفا می‏کنند.

9- هیچ صنعتی تا این میزان محصول جدید معرفی نمی‏کند. هر کتابی، محصولی جدید است که نیازمند آماده‏سازی، قیمت‏گذاری، بسته‏بندی، انبار شدن، معرفی و فروش است. با این حال هر کتاب جدیدی تنها 50 تا 150 هزار دلار فروش می‏رود که این مبلغ باید تمام هزینه‏های یاد شده را تامین کند؛ مشکلی که الزاما همیشه حل نمی‏شود. این موضوع بیش از هر چیز دست ناشران را برای عرضه و بازاریابی کتابی جدید می‏بندد.

10- دنیای نشر با آشفتگی بی‏پایانی دست‏به گریبان است. نامطمئن بودن، پیچیدگی نوع کسب‌وکار، رقابت شدید با فناوری‏های جدید و رشد دیگر رسانه‏ها موجب شده که برخی کتابفروشی‏ها به تعطیلی یا به مرز ورشکستگی کشیده شوند. به نحوی که انتظار می‏رود در سال‏های بعد این وضع بدتر ‌شود.

مترجم: بهنام ناصح؛ منبع: دنیای اقتصاد

تقدیر نویسندگان

تقدیر جناب مصطفی رحماندوست از آسان نشر

image2

مصطفی رحماندوست، شاعر و داستان پرداز محبوب کودکان، از انتشار جهانی آثار خود توسط آسان نشر که موجب دسترسی آسان کودکان ایرانی سراسر جهان به این کتاب های ارزشمند گردیده است، قدردانی نمودد.

Read more ...

قدردانی دکتر علی خیابانیان از آسان نشر

اندیشیدن در ابعاد جهانی

از مکانی که در آن زندگی میکنیم و محیطی که آن را فراگرفته، اگر به بیرون بنگریم، جهانی متفاوت با ویژگی ها و خصوصیاتی منحصر به فرد جذا یا متضاد با فرهنگ و زندگی ما، منتظر ماست. کافی است پنجره خانه خود را بگشاییم و به دوردستها خیره شویم.

حال اگر این پنجره در طبقات بالاتری از خانه ای در بالای تپه ای باشد، منظری گسترده تر و افقی فراختر نصیب ما خواهد شد. درها و پنجره های متعددی در زندگی یافت میشوند، بعضی اوقات ما به سراغ آنها می رویم و گاهی آنها در مسیر زندگی ما ظاهر می شوند و ما را به فراسوی آنچه که هستیم و زندگی می کنیم و می اندیشیم دعوت می کنند. از قصه های قدیمی ها گرفته تا کتاب و رادیو و اینترنت و صدها پنجره دیگر که در جهان امروز شکل گرفته، حیات و زندگی خود را دارند و ما را طلب می کنند.

Read more ...

تقدیر و تشکر استاد ارجمند جناب رحمانی

نشر جهانی یعنی حضوری همیشگی، زنده و فعال در صحنه پهناور گیتی بدون اصل خودمان.حضوری فراتر از کشورمان ایران و شناساندن طرز فکر و فرهنگ غنی ایرانی-اسلامیمان،جامعه ،سیاست و ...از داخل و محیط سربسته و محدود توسط آثارمان به مخاطبان جهانی ،دوستان، علاقمندان و مشتاقان به زبانهای گوناگون خاص آن ملل یا زبان عمومی و پذیرفته شده جهانی مانند: انگلیسی و الگو قرار دادن و مجذوب نمودن آنها به وطنمان ایران .

Read more ...

شبکه معرفی جهانی آثار

* آمازون
* بارنز اند نوبل
* ایندای باند
* آلیبریس 
* فیش پوند
* آل بوک استورز
* بوکس ا میلیون
* شبکه فروش پولز
* کتاب های دنیای بهتر
* فروشگاه کتاب یو رید
* کتاب فروشی جانگلی
* فروشگاه ناپتول
* بوکس کلاب دیلز
* و ده ها فروشگاه جهانی دیگر

ارائه خدمات ویژه به

* فیلم سازان
* خوانندگان
* نوازندگان
* آهنگ سازان
* ناشران دولتی
* ناشران خصوصی
* نویسندگان حرفه ای
* شاعران حرفه ای
* نویسندگان تازه کار
* شاعران تازه کار
* محققان و پژوهشگران
* شرکتهای دولتی
* شرکتهای خصوصی

چاپ انواع کتاب

* ادبی و شعر
* داستانی و رمان
* کودک و نوجوان
* مذهبی و ارزشی
* علمی و پژوهشی
* اجتماعی و تاریخی
* سیاسی و جغرافیایی
* شرکتی و تجاری

تجربه نویسندگان از خدمات آسان نشر

نظر ارزشمند جناب رحمانی از تجربه نشر جهانی کتاب خود با آسان نشر

جناب آقای رحمانی از اساتید ریز بین و دقیقی هستند که برای نشر کتاب حاوی پژوهش های خود دقت و توجه بسیاری به خرج دادند. ریزبینی های ایشان موجب شد تا فرایند نشر کتاب ایشان بتواند بعنوان الگویی برای ارائه خدمات بهتر به جامعه دانشگاهی و پژوهشی کشور باشد. در ادامه نظر شخصی جناب رحمانی را در پاسخ به پرسش های مربوطه مشاهده می فرمایید :

Read more ...

نظر جناب حمیدی از تجربه کار نشر جهانی کتاب خود توسط آسان نشر

جناب احد حمیدی رمان نویس جوان و خوش ذوق کشورمان، در ادامه از تجربه نشر جهانی کتاب خود از طریق آسان نشر گفته اند.

Read more ...

نظر جناب سراب در مورد خدمات دریافتی جهت نشرجهانی آثارشان

نویسنده مجموعه داستان های "آهنگ دانمارک" در پاسخ به نظر سنجی معمول آسان نشر در مورد سطح کیفی خدمات دریافتی موارد زیر را جهت اطلاع شما مخاطبان محترم موارد زیر را مطرح نموده اند:

Read more ...

مزایا و خدمات ویژه چاپ کتاب

چاپ با نام و شابک ناشر ایرانی
نشر توسط ناشر آمریکایی
ارائه شابک جهانی رایگان
صفحه آرایی استاندارد
طراحی روی جلد استاندارد
پذیرش موضوعات گوناگون
انتشار به هر زبان و گویش
زمان کوتاه کل فرایند
معرفی بین المللی توسط آمازون
توزیع و فروش جهانی موثر
تهیه و ارسال سریع به مشتریان
چاپ در آمریکا، آلمان و انگلیس
چاپ با بالاترین کیفیت
تولید با هزینه بسیار پایین
حفظ کلیه حقوق برای مولف
امکان اصلاح محتوا بعد چاپ
امکان نشر همزمان دیگر ناشران
امکان توقف انتشار در هر زمان
قابلیت مرور آن لاین کتاب در سایت
صفحه شخصی نویسنده در آمازون
گزارش مستقیم میزان فروش
امکان نشر الکترونیکی ایبوک کیندل
ثبت رسمی کپی رایت جهانی
دریافت شماره کتابخانه کنگره
نقدکردن چک بانکی حق مولف
راه اندازی وب سایت تبلیغاتی
معرفی به کتابخانه ها و مراکز
ارائه به مراکز نقد و بررسی کتب

افراد آنلاین

 2 مهمان حاضر

ثبت جهانی مالکیت معنوی

  • برای ثبت مالکیت معنوی آثار علمی، فرهنگی هنری خود در کشور آمریکا، توصیه می شود از تسهیلات ثبت آسان کپی رایت و نشان تجاری آسان کپی رایت استفاده نمایید.
  • بدین ترتیب می توانید به راحتی و در اسرع وقت گواهینامه ثبت کپی رایت برای انواع نوشته، کتاب، شعر، موسیقی، فیلم و حتی نرم افزار و وب سایت خود از اداره ثبت مالکیت معنوی آمریکا دریافت نمایید.
  • همچنین می توانید برند و نشان شرکت تجاری و یا گروه هنری خود را نیز در اداره ثبت علائم تجاری این کشور ثبت نمایید.
  • برای اطلاعات بیشتر به وب سایت آسان کپی رایت مراجعه نمایید: www.asanCopyright.com

خرید کتاب از آمازون

  • برای خرید کتاب های منتشر شده خود از شرکت آمازون و دیگر کتاب فروشی های معتبر جهانی (که به دلیل تحریم ها متاسفانه امکان خرید و دریافت مستقیم آنها را از داخل ایران ندارید)، می توانید از طریق شرکت های واسط معتبری که در این زمینه فعال می باشد، اقدام نمایید.
  • شرکت نسک آور: Nask.ir
  • شرکت مالتینا: malltina.com